کد خبر : 167750
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 23 آذر 1400 - 17:40

تجهیز ۴۱ درصد از اراضی استان مرکزی به سامانه آبیاری نوین

تجهیز ۴۱ درصد از اراضی استان مرکزی به سامانه آبیاری نوین

ایسنا/مرکزی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: تاکنون ۴۱ درصد از اراضی کشاورزی استان مرکزی به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شده‌ است. فرزاد کوهدانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: ۱۶۲ هزار هکتار اراضی مستعد اجرای طرح‌های آبیاری نوین در استان مرکزی وجود دارد که تاکنون ۷۰ هزار هکتار، معادل

تجهیز ۴۱ درصد از اراضی استان مرکزی به سامانه آبیاری نوین

ایسنا/مرکزی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: تاکنون ۴۱ درصد از اراضی کشاورزی استان مرکزی به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شده‌ است.

فرزاد کوهدانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: ۱۶۲ هزار هکتار اراضی مستعد اجرای طرح‌های آبیاری نوین در استان مرکزی وجود دارد که تاکنون ۷۰ هزار هکتار، معادل ۴۱ درصد این اراضی به انواع سامانه‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده‌ است.

وی با اشاره به دو رودخانه قمرود و قره‌چای در استان مرکزی ادامه داد: از مجموع ۲۵ هزار هکتار اراضی زیر دست این رودخانه‌ها پنج هزار و ۲۰۲ هکتار معادل ۲۱ درصد به شبکه‌های فرعی تجهیز شده‌ که ۲۱۰ هکتار آن در سال جاری بوده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: ۲۰ هزار کیلومتر کانال و شبکه‌های آبیاری در اراضی کشاورزی استان مرکزی وجود دارد که نیازمند مرمت و بهسازی هستند، سه هزار و ۷۳۲ کیلومتر از این کانال‌ها تاکنون مرمت و بهسازی شده که ۱۲ کیلومتر آن در سال جاری انجام شده‌ است.

کوهدانی همچنین با اشاره به وجود دو سد بزرگ الغدیر ساوه و ۱۵ خرداد دلیجان در استان مرکزی گفت: ۱۲ هزار هکتار اراضی استان زیردست این سدها قرار دارد که تا کنون تجهیزات آب و خاک ۶ هزار و ۸۲۹ هکتار این از اراضی نوسازی شده‌ است. ۲۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان مرکزی زیر کشت آبی است که تاکنون تجهیزات ۴۹ هزار هکتار معادل ۲۱ درصد این اراضی تجهیز و نوسازی شده‌ است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: ۴۴ شرکت تعاونی بخش کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که ۳۴ شرکت از این تعداد فعال است و ۶۰ هزار هکتار ار اراضی کشاورزی استان تحت پوشش آنها قرار دارد.

کوهدانی خاطرنشان کرد: ۱۱ هزار و ۷۳۹ هکتار از مجموع اراضی استان تاکنون به تجهیزات حفاظت از آب و خاک تجهیز شده اند که ۲۰۱ هکتار این اراضی سال گذشته تجهیز و نوسازی شده‌ است.

وی با بیان اینکه از مجموع سه هزار و۶۶۶ رشته قنات در استان، دو هزار و ۷۰۰ رشته فعال است، افزود: آب مورد نیاز ۱۴ درصد اراضی آبی بخش کشاورزی استان مرکزی از طریق قنات‌ها تامین می شود، طول قنات‌های استان  سه هزار ۶۰۰ کیلومتر است و ۲۶۳ رشته از مجموع قنات‌های استان به طول ۴۴ کیلومتر سال گذشته لایروبی و احیا شده‌ است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.