کد خبر : 26051
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 مهر 1400 - 21:56

گزارشی از نشست معاون فرهنگی با انجمن فرهنگی ناشران کودک

گزارشی از نشست معاون فرهنگی با انجمن فرهنگی ناشران کودک

یاسر احمدوند در نشست‌ با هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از لزوم بازبینی طرح‌های حمایتی، آموزش به ناشران، مسئله کاغذ، حضور در نمایشگاه‌های خارجی و رویکرد حمایتی معاونت فرهنگی ارشاد از انجمن‌ها گفت.  به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،

گزارشی از نشست معاون فرهنگی با انجمن فرهنگی ناشران کودک

یاسر احمدوند در نشست‌ با هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از لزوم بازبینی طرح‌های حمایتی، آموزش به ناشران، مسئله کاغذ، حضور در نمایشگاه‌های خارجی و رویکرد حمایتی معاونت فرهنگی ارشاد از انجمن‌ها گفت.

 به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در دومین نشست از سلسله نشست‌های معاون امور فرهنگی با تشکل‌ها و انجمن‌های حوزه نشر، یاسر احمدوند با هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کرد.
در این نشست عبدالعظیم فریدون، فتح‌اله فروغی، محمدحسین محمدی، محسن طایب و محمدتقی حق‌بین حضور داشتند و با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری انجمن ناشران کودک و نوجوان فعالیت‌های این انجمن را در حوزه ترویج، آموزش و برگزاری نشست‌های کودک و نوجوان تشریح کردند.
اعضای هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در این جلسه درباره لزوم ایجاد وحدت رویه در صدور مجوزهای کتاب، نظام‌مند شدن خرید کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حل مشکل توزیع کاغذ و حضور در نمایشگاه‌های خارجی نظراتشان را بیان کردند.
بازبینی در روش‌های حمایتی معاونت امور فرهنگی
یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد با تاکید بر ضرورت هدفمند شدن یارانه‌های حوزه نشر گفت: مدل اختصاص یارانه باید از اساس تغییر کند زیرا هدفمند نیست. در حوزه خرید کتاب نیز ضعف‌هایی وجود دارد زیرا فلسفه تشکیل «هیئت انتخاب و خرید کتاب» حمایت از کتاب خوب برای مخاطب متناسب با آن است.
او سپس گفت: این حمایت‌ها باید تغییر کنند و بازبینی شوند. کتابی باید مورد حمایت قرار گیرد که ارزشمند باشد و مخاطب هم مشتاق خواندن آن باشد. در حال بررسی برای ایجاد مدلی برای این منظور هستیم.
ضرورت آموزش به ناشران
معاون امور فرهنگی ادامه داد: ما وظیفه داریم محتوای پیام را درجه‌بندی کنیم. ما در اداره کتاب باید به سمت کیفیت‌سنجی اثر حرکت کنیم و بر اساس کیفیت اثر به ناشر رتبه دهیم. در صورتی که رتبه‌بندی ناشران انجام شود ما می‌توانیم حمایت‌های خود را ساماندهی کنیم و هدفمند سازیم. اگر حمایتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اثری صورت می‌گیرد باید بر اساس اصول باشد.
احمدوند با اشاره به ضرورت آموزش ناشران و کمبود آثار منتشرشده در این حوزه، گفت: تعداد منابع آموزشی در حوزه نشر انگشت‌شمار است. آموزش به ناشر ضرورت دارد اما باید بدانیم از چه راهی این آموزش را به ناشر بدهیم زیرا غالب ناشران ما احساس نیاز برای آموزش نمی‌کنند. بهترین محیط برای آموزش ناشران انجمن‌ها هستند.
روش‌های کتابخوان کردن کودکان را بلد نیستیم
او با اشاره به فعالیت‌های ترویجی برای کتابخوانی نیز گفت: برگزاری جشنواره و معرفی و ترویج کتاب‌های برتر از کارهایی است که انجمن‌ها می‌توانند در آن فعال باشند. همه ما انتقاد می‌کنیم که سرانه مطالعه پایین است در صورتی که مهارت‌های کتابخوان کردن دیگران را فرانمی‌گیریم و آموزش نمی‌دهیم.  در این حوزه اگر طرح‌هایی مطرح شوند می‌توانیم پیگیری و حمایت کنیم و باید تلاش شود این فعالیت‌ها در مجموعه انجمن‌ها و نهادهای غیردولتی صورت گیرد زیرا تجربه نشان داده است دولتی کردن این کارها کارگشا نیست.
مذاکره برای تامین کاغذ نشر از طریق کارخانه‌های داخلی
معاون امور فرهنگی ارشاد با اشاره به مشکلات توزیع کاغذ هم گفت: یکی از دلایلی که حرف‌های متفاوتی از عملکرد اختصاص کاغذ به ناشران به گوش می‌رسد به این  دلیل است که شفاف‌سازی در این حوزه صورت نگرفته. برای این منظور هر اقدامی باید زیر نظر شورای تشکل‌های نشر و با حضور نمایندگان این تشکل‌ها انجام و با حضور اعضای شورا درباره نظام توزیع کاغذ تصمیم‌گیری شود.
او با اشاره به مذاکره با کارخانه‌های تولید کاغذ برای تامین بخشی از نیازهای داخلی گفت: در حال مذاکره با این کارخانه‌ها برای تولید کاغذ هستیم تا بخشی از نیازهای داخلی را تامین کنند.
در نمایشگاه‌های خارجی نباید توریست باشیم
او همچنین درباره نحوه حضور در نمایشگاه‌های خارج از کشور گفت: برای حضور در عرصه‎‌های بین‎ المللی باید با برنامه وارد شویم و از این نمایشگاه‎‌ها آورده داشته باشیم. ما در نمایشگاه‌های کتاب خارجی نباید توریست باشیم. تجربه خوبی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد و با مشارکت ناشران فعال در این عرصه می‌توانیم موثرتر عمل کنیم.
رویکرد معاونت امور فرهنگی حمایت از انجمن‎‌های فرهنگی است
احمدوند با اشاره به تناسب کار فرهنگی با انجمن‌های فرهنگی حوزه نشر گفت: انجمن‌های فرهنگی عضوی از خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و این وزارتخانه خانه آن‌هاست. انجمن‌ها با مشارکت با این وزارتخانه فعالیت‌‎‌های حوزه نشر را پیش می‌برند و حمایت از انجمن‌ها یکی از رویکردهای این معاونت خواهد بود.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.