کد خبر : 15478
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 8 مهر 1400 - 21:47

نقش یادگیری فناوری دیجیتال در رفع نیازهای روزانه سالمندان

نقش یادگیری فناوری دیجیتال در رفع نیازهای روزانه سالمندان

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان وزارت بهداشت با اشاره به نقش موثر یادگیری فناوری دیجیتال در رفع نیازهای روزانه سالمندان، گفت: طی حدود ۵ دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود ۵ به ۱۰ درصد رسیده است.  دکتر فرشاد شریفی معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان پژوهشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی

نقش یادگیری فناوری دیجیتال در رفع نیازهای روزانه سالمندان

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان وزارت بهداشت با اشاره به نقش موثر یادگیری فناوری دیجیتال در رفع نیازهای روزانه سالمندان، گفت: طی حدود ۵ دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود ۵ به ۱۰ درصد رسیده است.

 دکتر فرشاد شریفی معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان پژوهشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه ۹ مهرماه روز جهانی سالمندان، آموزش و مهیا سازی سالمندان برای تطابق با زندگی دیجیتال را یک ضرورت مهم در سیاستگذاری های سلامت خواند.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان با بیان اینکه کشور ایران از  جمله جوامعی است که سرعت بیشتری در سالمند شدن جامعه را تجربه می کند، گفت:  طی حدود ۵ دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود ۵ به ۱۰ درصد رسیده است و  پیش بینی می شود که این نرخ در طی پنجاه سال آینده سه برابر شود و در سال ۱۴۵۰ به حدود سی درصد برسد.
شریفی تصریح کرد: این تغییرات سریع دموگرافیک موجب تغییرات جدی در نیازها از جمله نیازبه خدمت سلامت می شود و تمام ارکان جامعه از جمله چرخه تولید را در کشور می تواند متاثر کند.
 
ده درصد جامعه را سالمندان تشکیل می دهند
 
وی با اشاره  به اینکه یادگیری فناوری های دیجیتال نقش موثری در رفع نیازهای روزانه سالمندان دارد، تصریح کرد: آموزش تکنولوژی به سالمندان خصوصا در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا می تواند شرایطی را فراهم سازد که سالمند خود را فرد مفیدی احساس کند؛ ضمن اینکه امکان دسترسی به  دریافت خدمات سلامت، آموزش و مشاوره آنلاین  در بستر تکنولوژی دیجیتال فراهم شده است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اضافه کرد: آسیب پذیری بیشتر سالمندان نسبت به این بیماری و مشکلات متعددی که بیماری کووید ۱۹ برای سالمندان ایجاد کرده، بسیاری از جنبه های مختلف زندگی این افراد را مانند ارتباطات اجتماعی، مراقبت های مورد نیاز، آسیب های روحی شدید ناشی از جداسازی اجتماعی و بیماریهای مزمن شایع در سالمندی را در بر می گیرد، دست اندرکاران سلامت سالمندان را بر این داشته است که در نگاه خود به حیطه های مختلف سلامت سالمندان تجدید نظر کنند.
وی افزود: به عبارت دیگر علیرغم آنکه فقط ده درصد جامعه را سالمندان تشکیل می دهند عدم توجه به سلامت و مشکلات این گروه می تواند به شدت حتی تمام جامعه را متاثر سازد. به نظر می رسد که در بسیاری از حیطه ها نیازمند نگاه مبتنی بر شواهد جدیدی هستیم.
 
ضرورت توجه ویژه به افزایش نقش سالمندان در جامعه
 
به گزارش وبدا، شریفی در ادامه حیطه های مهم  در مدیریت مسائل سالمندان  را برشمرد  و افزود: معیشت و مراقبت سالمندان نیازمند طراحی و اجرای یک نظام منسجم است که طیف وسیعی از خدمات به سالمندان از سالمند سالم ساکن جامعه  تا مراقبت های پایان عمر  را در بر گیرد.
وی در ادامه توجه به بیمه خدمات سالمندی و تحت پوشش قرار گرفتن تمام زنجیره خدمات سالمندی را از موضوعات اولویت مند در حوزه سلامت سالمندان نام برد.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان بازبینی سن بازنشستگی را  با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور در جهت رسیدن به سالمندی فعال در جامعه در خور توجه خواند.
وی توجه ویژه به افزایش نقش سالمندان در جامعه و استفاده از توان آنها با مد نظر قرار دادن محدودیت های سالمندی و همچنین  توجه به خدمات پیشگیری بخصوص پیشگیری از بیماری های واگیر در سالمندان کشور را حائز اهمیت تلقی کرد.
گفتنی است، هفته ملی سالمندان با شعار « بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال» از ۶ تا ۱۲ مهرماه برگزار می شود.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.