کد خبر : 118855
تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 آذر 1400 - 20:59

برنامه‌محوری، لازمه تحقق توسعه پایدار و همه‌جانبه شهرها و روستاهای کشور

برنامه‌محوری، لازمه تحقق توسعه پایدار و همه‌جانبه شهرها و روستاهای کشور

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در مراسم آغازین رویداد تخصصی “شهر برنامه‌ها” که امروز با حضور اساتید، مدیران و کارشناسان مدیریت شهری کشور به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، بر ضرورت و اهمیت برنامه‌محوری در مدیریت شهری و روستایی تاکید کرد. به گزارش ایسنا، مهدی جمالی‌نژاد در سخنان خود،

برنامه‌محوری، لازمه تحقق توسعه پایدار و همه‌جانبه شهرها و روستاهای کشور

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در مراسم آغازین رویداد تخصصی “شهر برنامه‌ها” که امروز با حضور اساتید، مدیران و کارشناسان مدیریت شهری کشور به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، بر ضرورت و اهمیت برنامه‌محوری در مدیریت شهری و روستایی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی جمالی‌نژاد در سخنان خود، برنامه‌محوری را محور تحول، توسعه، رشد و پیشرفت پایدار همه جانبه در جوامع مختلف دانست و تاکید کرد: در دنیای کنونی، شاهد پیچیدگی‌های خاص در عرصه مدیریت شهری و به تبع آن بروز مشکلات خاص‌تر در این عرصه هستیم. در عصری که به عصر انفجار اطلاعات مشهور است و شاهد رشد شگفت‌انگیز علم و فناوری هستیم، نمی‌توان شهرها و روستاهای کشور را بدون برنامه مدیریت کرد. در چنین شرایطی عمر مدیریت‌های باری به هر جهت، احساسی، متعصبانه، تفننی و غیر مبتنی بر برنامه محوری به پایان رسیده و بایستی شهرها و روستاهایمان را هوشمندانه، عالمانه و مبنتی بر برنامه جامع و عملیاتی اداره کنیم.

وی در ادامه ضمن تاکید بر ضرورت تدوین برنامه در تمامی شهرها از جمله کلانشهرها، شهرهای متوسط و میانی و حتی شهرهای کوچک، اهتمام در اجرایی کردن و عملیاتی نمودن برنامه‌ها و پایش و ارزیابی مطلوب آنها را از جمله ضرورت‌های مدیریت شهری و روستایی در پی تدوین برنامه دانست.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین به ضرورت‌ها و اهمیت‌های برنامه‌محوری در مدیریت شهری و روستایی کشور پرداخت و تاکید کرد: بدون برنامه، تحقق توسعه همه‌جانبه و پایدار شهری در تمامی ابعاد توسعه اعم از عمرانی، خدماتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی امکان پذیر نخواهد بود و در تدوین برنامه‌های توسعه محلی الزاماً بایستی به برنامه‌های فرادست اعم از برنامه‌های پنج ساله توسعه، سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، نقشه جامع علمی کشور و امثالهم توجه شود و تمامی برنامه‌های توسعه در تمامی سطوح خود بایستی با یکدیگر در ارتباط بوده و مکمل یکدیگر باشند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور ضمن اشاره به نامحدود بودن نیازها از یک سو و محدودیت شدید منابع از سوی دیگر، افزود: در چنین شرایطی تحقق مدیریت مطلوب شهری و روستایی بدون بهره‌گیری از برنامه‌ریزی، محال و غیر ممکن خواهد بود. به‌ویژه در این مقطع زمانی که همسو با رشد علم و فناوری، نیازهای شهروندان نیز همواره در حال تغییر و رو به افزایش است.

وی در ادامه ضمن اشاره به ضرورت تحقق مدیریت شهری پاسخگو گفت: مدیریت شهری مطلوب بایستی برای تمامی نیازهای شهروندان، پاسخ مناسب داشته باشد و در راستای تدوین برنامه‌های توسعه شهر، بایستی شهروندان بیشترین مشارکت را داشته باشند به گونه‌ای که برنامه‌ها، با مردم و برای مردم تهیه و اجرا شوند.

جمالی نژاد سپس بر ضرورت عدالت فضایی در ارایه و توزیع خدمات مدیریت شهری و توجه به محلات مختلف به ویژه محله‌های حاشیه‌ای و بافت‌های فرسوده در فرآیند تدوین و اجرای برنامه‌ها اشاره کرد.

وی با اشاره به مطرح شدن موضوعات جدیدی در عرصه مدیریت شهری همچون شهر کارآفرین، شهر هوشمند، شهر دانش پایه، شهر ایرانی– اسلامی، شهر دوستدار محیط زیست، شهر دوستدار سالمند، شهر دوستدار کودک و … گفت: بایستی در تدوین برنامه‌های توسعه شهر به این مقوله‌ها توجه جدی شود و از سوی دیگر تحقق این رویکردها بدون داشتن برنامه منسجم امکان‌پذیر نخواهد بود.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، جمالی نژاد در پایان ضمن تشکر از برگزارکنندگان این رویداد، اظهار امیدواری کرد که تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه شهر، صرفاً به کلانشهرها و شهرهای بزرگ کشور خلاصه نشود و در آینده نزدیک شاهد اداره تمامی شهرهای کشور، حتی شهرهای کوچک و میانی، براساس برنامه‌های مدون و منسجم باشیم.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.