کد خبر : 87218
تاریخ انتشار : شنبه 22 آبان 1400 - 2:11

جهش قیمت در بازار خودرو علی رغم تعطیلی بازارهای رسمی

جهش قیمت در بازار خودرو علی رغم تعطیلی بازارهای رسمی

بررسی قیمت‌ خودروهای پرتیراژ دو خودروساز بزرگ داخلی در بازار نشان از شیب صعودی آن‌ها دارد؛ به گونه‌ای که پراید ۱۱۱ توقف تولید با چهار میلیون افزایش به ۱۳۸ میلیون تومان رسیده یا در محصولات ایران‌خودرو پژو پارس سال و پژو ۲۰۷ اتوماتیک هریک با هفت میلیون افزایش قیمت نسبت به یک هفته گذشته، بیشترین

جهش قیمت در بازار خودرو علی رغم تعطیلی بازارهای رسمی

بررسی قیمت‌ خودروهای پرتیراژ دو خودروساز بزرگ داخلی در بازار نشان از شیب صعودی آن‌ها دارد؛ به گونه‌ای که پراید ۱۱۱ توقف تولید با چهار میلیون افزایش به ۱۳۸ میلیون تومان رسیده یا در محصولات ایران‌خودرو پژو پارس سال و پژو ۲۰۷ اتوماتیک هریک با هفت میلیون افزایش قیمت نسبت به یک هفته گذشته، بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند؛ البته موج اصلی افزایش قیمت از یکی دو روز اخیر و به سبب محدودیت‌های کرونایی بازار رسمی و تعطیلی معاملات آغاز شده است.

به گزارش ایسنا،   سه‌شنبه هفته گذشته بود که روند قیمت‌ خودروهای پرتیراژ در بازار مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که همچنان بازار رسمی برای خرید و فروش خودرو تعطیل است اما همچنان روند صعودی قیمت‌ها ادامه داشته و طی روزهای اخیر تندتر هم شده است؛ بطور مثال از روز گذشته پراید ۱۱۱ که از حدود یکسال گذشته دیگر تولید نمی‌شود و موجودی‌های بازار آزاد متعلق به نهایت چند ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ است، به یکباره چهار میلیون تومان گران‌تر شده و در حال حاضر ۱۳۸ میلیون تومان قیمت دارد. البته که قیمت‌گذاری‌ها صورت می‌گیرد اما خریداری نیست!

طبق بررسی‌های صورت گرفته از قیمت‌ها در بازار خودرو و مقایسه آن‌ها با قیمت‌ها در هفته گذشته، در پرتیراژهای گروه صنعتی ایران‌خودرو، سمند LX با افزایش شش میلیون تومانی ۲۱۳ میلیون تومان قیمت دارد. البته بیشترین افزایش قیمت در محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو متعلق به پژو پارس سال و پژو ۲۰۷ اتوماتیک است که هریک با هفت میلیون افزایش قیمت به ترتیب امروز (سه‌شنبه) پژو پارس سال ۲۵۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۳۹۲ میلیون تومان تعیین قیمت شده‌اند.

همانطور که اشاره شد پس از این دو محصول، سمند LX شش میلیون تومان و پس از آن دنا پلاس توربو دنده‌ای نسبت به هفته گذشته پنج میلیون افزایش قیمت داشته و به ۳۷۵ میلیون تومان رسیده است.

دو محصول پژو ۴۰۵ GLX و پژو ۲۰۶ SD V۸ هریک چهار میلیون تومان گران‌تر شده‌اند و اکنون پژو ۴۰۵ GLX حدود ۲۰۷ میلیون تومان و همچنین پژو ۲۰۶ SD V۸ نیز ۲۷۷ میلیون تومان قیمت دارند.

پژو ۲۰۶ تیپ۵ و دنا نیز هرکدام سه میلیون تومان افزایش قیمت داشته و امروز به ترتیب ۲۶۵ میلیون  (پژو ۲۰۶ تیپ ۵) و ۲۹۵ میلیون تومان (دنا) قیمت‌گذاری شده‌اند. البته در مواردی معدود پژو ۲۰۶ تیپ ۵ حدود ۲۶۷ میلیون تومان هم قیمت‌گذاری شده است.

در محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو محصولاتی همچون پژو ۲۰۶ تیپ ۲، رانا LX، رانا پلاس (۱۳۹۹) و هایما S۷ توربو از ثبات قیمت نسبت به هفته گذشته برخوردار بوده‌اند. تنها پژو ۲۰۷ دنده‌ای با سه میلیون تومان کاهش قیمت به ۲۹۳ میلیون تومان رسیده است.

افزایش ۱ تا ۴ میلیون تومانی محصولات سایپا

در محصولات پرتیراژ گروه خودروسازی سایپا نیز روند افزایشی قیمت‌ها دیده می‌شود.

محصولات خانواده پراید علیرغم اینکه یکسال است خط تولیدشان متوقف شده است، همچنان در بازارآزاد موجود هستند و مشمول افزایش قیمت قابل توجه می‌شوند. طی یکی دو روز اخیر پراید ۱۱۱ چهار میلیون تومان گران شده و از ۱۳۴ میلیون به ۱۳۸ میلیون تومان رسیده است!

پراید ۱۳۲ نیز تنها مدل ۱۳۹۸ آن در بازار وجود دارد هم دو میلیون تومان گران‌تر شده و امروز ۱۲۱ میلیون تومان قیمت دارد.

پراید ۱۳۱ و تیبا نیز هر یک با افزایش یک میلیون تومانی قیمت در بازار آزاد مواجه شده و در حال حاضر به ترتیب سایپا ۱۳۱ حدود ۱۲۵ میلیون تومان و تیبا ۱۳۲ میلیون تومان قیمت ارند.

دیگر محصولات این خودروساز همچون ساینا، تیبا ۲ و کوییک هم نسبت به هفته گذشته تغییر قیمت نداشته‌اند و بر این اساس همچنان ساینا ۱۴۷ میلیون تومان، تیبا ۲ ۱۴۰ میلیون تومان و کوییک دنده‌ای ۱۵۰ میلیون تومان قیمت‌ دارند.

پراید وانت (سایپا ۱۵۱) نیز به‌عنوان تنها بازمانده خانواده در حال تولید محصولات خانواده پراید ۱۴۴ میلیون تومان قیمت دارد.

کوییک R  نیز ۱۶۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

لازم به ذکر است همانطور که اشاره شد، قیمت‌های رسمی در نتیجه معاملات رسمی در واحدهای صنفی و نمایشگاه‌های رسمی به سبب تعطیلی محدودیت‌های کرونایی وجود ندارد و قیمت‌های اعلامی برای محصولات و میزان نوسانات آن‌ها حاصل  بیشترین میزان آگهی‌های درج شده برای فروش است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.