کد خبر : 20011
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 مهر 1400 - 15:14

میزان دریافتی دانشگاهیان متفاوت می شود/ افزایش حقوق نباید شامل همه شود

میزان دریافتی دانشگاهیان متفاوت می شود/ افزایش حقوق نباید شامل همه شود

وزیر علوم از تشکیل کارگروه نظام سنجش و انگیزیشی پرسنل در وزارت علوم خبر داد و گفت:این چه سیستمی است که بر اساس آن حقوق را برای همه افراد به طور یکسان اضافه می کند. در حالی که باید براساس تلاش استاد حقوق آنها اصافه شوند .نباید کسی که بیشتر تلاش می کند با فردی که کمتر تلاش می

میزان دریافتی دانشگاهیان متفاوت می شود/ افزایش حقوق نباید شامل همه شود

وزیر علوم از تشکیل کارگروه نظام سنجش و انگیزیشی پرسنل در وزارت علوم خبر داد و گفت:این چه سیستمی است که بر اساس آن حقوق را برای همه افراد به طور یکسان اضافه می کند. در حالی که باید براساس تلاش استاد حقوق آنها اصافه شوند .نباید کسی که بیشتر تلاش می کند با فردی که کمتر تلاش می کند دریافتی یکسانی داشته باشد.

 دکتر محمدعلی زلفی گل در مراسم تکریم دکتر نیلی رئیس سابق دانشگاه تهران و معارفه دکتر مقیمی سرپرست این دانشگاه که امروز در تالار علامه امینی دانشگاه برگزار شد، ضمن تشکر از اقدامات و فعالیت های رییس سابق دانشگاه تهران اظهار کرد: از دکتر نیلی نهایت تقدیر و تشکر را داریم و معتقدم پای صحبت‌های این عزیزان نشستن، به منزله حضور در یک کلاس درس است. خدا را شکر که دانشگاه‌های ما در پرورش سرمایه‌های معنوی بسیار موفق بودند. به تیم مدیریت دکتر نیلی هم خدا قوت می‌گویم. آرزوی هر خانواده ایرانی است که فرزندشان در دانشگاه‌های مطرح درس بخواند و این نشان دهنده این است که فارغ‌التحصیلان ما شایستگی لازم را نشان داده‌اند.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور این است که زحمات مدیران گذشته را نادیده می‌گیریم و این موضوع بعضا به فرهنگ تبدیل شده است، تاکید کرد: به هر رییس دانشگاهی که منصوب می‌کنم، تاکید می‌کنم که حتماً هر دو ماه یک بار روسای قبلی را جمع کند، صبح تا ظهر جلسه بگذارد و صحبت های آنها را بشنود و از آن استفاده کند؛ مدیران قبلی سرمایه دانشگاه هستند.
زلفی گل تاکید کرد: از روسای منصوب شده برای دانشگاهها، درخواست کردم برنامه بنویسند، به این ترتیب فرد متوجه می‌شود که کجا را قرار است مدیریت کند و با چه چالش‌هایی رو به رو است.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید برنامه داشته باشند، گفت: برای اینکه یک تیرانداز به هدف بزند، باید برنامه داشته باشد. بدون برنامه نمی توان به هدف رسید روسای دانشگاه ها نیز باید برنامه داشته باشند تا بتوانند چالش ها و مشکلات را پیش بینی و مدیریت کنند. به همین جهت من هر رییسی را که منصوب کردم درخواست نمودم برنامه ارائه کند.
وزیر علوم با بیان اینکه آموزش عالی  متشکل از دو بخش خصوصی و دولتی است، اظهار کرد: برای دانشگاه دولتی که از بودجه عمومی استفاده میکند اجازه نداریم هر تعداد دانشجو پذیرش کنیم، آموزش عالی باید تا حد خود کفایی و براساس نیازها باشد این نیازها را باید بررسی کنیم . در این راه استادان دانشگاه ها نیز باید کمک کنند تا سیستمی که ایجاد می شود را پیاده کنند.
دکتر زلفی گل از رصد وضعیت دانش آموختگان و فارغ التحصیلان خبر داد و افزود: معتقدم ما نباید دانش آموختگان را بعد از فارغ التحصیلی رها کنیم؛ به همین جهت برنامه ای برای رصد آنها در وزارت خانه خواهیم داشت. همچنین بخش قابل توجهی از پایان نامه ها باید کاربردی شوند و این امر نیاز به سیستم دارد تا وضعیت و شرایط انجام آن را بررسی کنیم. همچنین باید شفافیت را در راس کارهای خود در آموزش عالی  قرار بدهیم در این صورت خود مردم  ما را رصد می کنند.
وی از سیستم و سیاست افزایش حقوق و دریافتی در آموزش عالی انتقاد کرد و گفت: این چه سیستمی است که بر اساس آن حقوق را برای همه افراد به طور یکسان اضافه می کند. در حالی که باید براساس تلاش استاد حقوق وی اصافه شود .نباید کسی که بیشتر تلاش می کند با فردی که کمتر تلاش می کند دریافتی یکسانی داشته باشد؛ به همین جهت ما کارگروه نظام سنجش و انگیزشی پرسنل را تشکیل دادیم تا افراد بر اساس توانایی، دریافتی داشته باشند. این وضعیت یکسانی در شأن جامعه علمی نیست.
وزیر علوم از تصویب طرح راه اندازی صندوق علوم، تحقیقات و فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: باید سیستم مدیریت کشور بپذیرد پتانسیل دانشگاه ها است که کشور را اداره میکند. اخیرا صندوق علوم، تحقیقات و فناوری تصویب و مقرر شد که درصدی از بودجه عمومی دولت به این صندوق بیاید تا بتوانیم از پایان نامه های کاربردی و دیپلماسی علمی حمایت کنیم.
وزیر علوم با اشاره به لزوم بازنگری در برخی سندهای علمی گفت: ما نقشه جامع علمی داریم اما این نقشه تکه و پازل‌هایی دارد که باید شرایط و وضعیت آنها را تبیین کنیم. همینطور به نقشه فناوری نرم و سخت نیاز داریم. در عین حال که نقشه جامع فرهنگی داریم اما به نقشه تولید ثروت هم نیاز داریم. دانشگاه تهران در زمینه مرجعیت علمی، فناوری کارآفرینی، اشتغال پذیری و.. می‌تواند الگو باشد.
زلفی گل تاکید کرد: دانشگاهیان نباید نسبت به برنامه‌های کشور بی تفاوت باشند. درخواست می کنم تا قبل از آنکه برنامه هفتم توسعه کشور تنظیم شود، استادان دانشگاه به ویژه تهران نقاط ضعف و قوت برنامه توسعه اول و تا ششم نقاط را احصاء کنند و اجازه ندهیم این برنامه‌های مهم در جلسات تنظیم شوند بلکه تنظیم هر بند این سندها باید نتیجه ده‌ها پایان نامه و پژوهش باشد. خواهش من این است که اساتید دانشگاه نسبت به سرنوشت کشور و تصمیم سازی ها بیشتر فعال باشند.
وی خاطر نشان کرد:از استادان و دانشجویان درخواست دارم در بخش علوم، تحقیقات فناوری برنامه توسعه هفتم به بنده بگویند چه کارهایی باید انجام دهیم. به طور مثال پذیرش دانشجو در حال حاضر بر اساس نیاز ما نیست و ما موظف هستیم در دانشگاه‌های دولتی بر اساس نیاز امروز و فردا دانشجو بپذیریم‌.
وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد: چرا نباید رصد کنیم که شغل فارغ‌التحصیلان ما چه هست و آیا مرتبط هست یا نه. آینده فرزندان را باید رصد کنیم. چرا بخش اعظم پایان نامه‌های ما نباید کاربردی شود؟ چرا نباید شفافیت را رأس کارهایمان قرار دهیم و از هوش مصنوعی برای مدیریت اعضای هیات علمی استفاده نکنیم؟ در حالی که ما می‌توانیم از هوش مصنوعی برای مدیریت بهتر اعضای هیات علمی و یاوران علمی استفاده کنیم. چرا باید حقوق را برای همه اضافه کنیم؟ یکی تلاش کمتری می‌کند حقوقش باید کمتر باشد. آیا دریافتی کسی که تلاش کمتری می‌کند باید با کسی که بیشتر تلاش می‌کند، یکی باشد؟ در این زمینه ما در حال تدوین نظام سنجش و انگیزش پرسنل هستیم.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.